Fiber Optik Kablolama

KORKMAZ BİLİŞİM çok tecrübeli Fiber Optik enstelasyon ekibine sahip olup, bu ekibi ile Başta yurt içi olup yurt dışı projelerde dahi en hassasiyet gerektirecek fiber Optik çalışmalarına aktif ve pasif fiber Optik ürünlerin temini ve kurulum hizmetlerini sunmaktadır.

Fiber Optik çalışmalarında saha uygulama tecrübesine sahip olmanın verdiği uzmanlıkla yüksek bir işçilik kalitesi ile kayıpsız hızlarda fiber Optik kablolama hizmetleri sunmaktayız.

A- EPOXY FIBER Optik TERMINASYON” Hızlı Yapıştırma Tekniği ile Fiber Optik Sonlandırma” HİZMETİ ;

 • İle Multimode 50/125mikron
 • 62,5/125 mikron
 • Singlemode 9/125 mikron
 • İndoor,outdoor tüm fiber Optik kablolarda ST/SC/MTRJ/LC Fiber Optik konnektör sonlandırma hizmeti verilir

B- FUSION SPLICE FIBER Optik TERMINASYON” Core to Core Ark yöntemi ile Fiber Optik Sonlandırma”

 • İle Multimode 50/125mikron
 • 62,5/125 mikron
 • Singlemode 9/125 mikron
 • İndoor,outdoor tüm fiber Optik kablolarda ST/SC/MTRJ/LC Fiber Optik konnektörlü Pigtail sonlandırma hizmeti verilir

Her iki teknik sırası ile

 • A-yeni çekilmiş MM.SM. Fiber Optik kabloların panel-kutu taraflarında ST-SC-MTRJ-LC konnectör Epoxy-fusion splice pigtail sonlandırma işlemi .
 • B-kopmuş,kırılmış,eskimiş,aşınmış Fiber Optik ST-SC-MTRJ-LC.vb.. Optik Konnektör uçlarının yenilenmesi termine edilmesi işlemi
 • C-kopmuş,kırılmış,eski Fiber hatların core to core “uç uça” fiber Optik ek yapılması işlemi yapılması
 • D-kısa kalmış, boyu uzatılacak,aktarma yapılıp yer değiştirmesi yapılacak fiber Optik kablonun yer altı ek kutusu içinde ek yapılması .

Fiber Optik kabloların core adını verdiğimiz içinden ışık geçen damarları saç telinden biraz ince ve kırılmaya karşı hassastır, Multimode fiber 62,5 mikrometre, singlemode fiber 9 micrometre’dir.

(1 mikrometre = metrenin milyarda biri, milimetrenin binde biri) Verilen bu değerlerden de anlaşılacağı gibi

Fiber Optik kablo isçiliği dediğimiz, kablonun çekilmesi ve sonlandırılması çok hassas bir istir. Hassas olduğu kadar da önemlidir. Çünkü Fiber Optik kablomuzu standartlarına uygun normlarla üreten bir firmadan aldığımızı, gereken mesafelere bağlı kaldığımızı farz edersek; iletişimde performansı etkileyen diğer bir husus karsımıza çıkar. Bu faktör; Fiber Optik kablo sonlandırmasından kaynaklanan kayıplardır. Teknik saha deneyimli ve uzman teknik servisi ile bu kayıpları yok eder.

Fiber isçiliği uzman bir ekip tarafından standartlara uygun, gerekli aletler ile yapılmalı ve Fiber kayıpları en az Seviyelerde olmalıdır ki fiber üzerinden geçen data için performans kaybı yaşanılmasın . Bu da en az Fiber Optik kablo seçimi kadar stratejik önemde bir karardır.

Tüm bu hassas konular fiber Optik kablolamalarda işçilik deneyimini en ön plana çıkartıyor

İşte bizler provis bilişim olarak sizlere bu noktada eksiksiz hizmet verebiliriz.

 • -Fiber Optik backbone uygulamaları
 • -indoor fiber Optik uygulamaları
 • -fiber to desk uygulamaları
 • -outdoor fiber Optik uygulamaları
 • -kampüs fiber Optik omurga uygulamaları
 • -ihtiyaca özel her türlü uzunluk ve nitelikte fiber Optik patch cord hazırlama
 • -kaza ile iletişimi kopan fiber Optik hatlara onarım desteği
 • -fiber Optik terminasyon, test ve etiketleme
 • -fiber Optik terminasyonu ve fiber Optik teknolojileri konularında eğitim vermek
 • -singlemode multimode çözümler
 • -fiber Optik network dizayn ve projelendirme
 • -fiber Optik kablo geçişi için altyapı hazırlama ve kablo çekimi
 • -fiber Optik patch cord,pigtail ,ek kutuları ve patch panel, ST ve SC connector,adaptor gibi aksesuarlar ile pasif fiber Optik ürün satışı
 • -fiber Optik media convertor, tranciever, switch ve switch modulleri gibi fiber Optik aktif ürünleri satışı kendi ekibimiz ile yukarıda sıraladığımız ürün ve hizmetleri marka bağımsız olarak , müşterilerimizin teknik gereksinimlerine göre sunarız .

NEDEN FİBER Optik KABLO TERCİH EDİLMELİDİR?

1-Geniş Band Aralığı :
Yapıları gereği optik frekanslar daha geniş bant genişliklerisağladıkları için, fiber sistemler daha büyük bir kapasiteye sahiptir.Metalik kablolarda, iletkenler arasında kapasitans ve iletkenlerboyunca indüktans meydana gelir. Bu özellikler metalik kabloların, bantgenişliklerini sınırlayan alçak geçiren filtreler gibi hareketetmelerine neden olur.

2-Kanal Başına Maliyetin Düşük Olması: 
Kabloların hafif ve ucuz olması, bant genişliğinin uzaklık çarpanın büyük, yineleyici aralıklarının uzun ve aktif cihaz değiştirilerek kanal sayısı arttırılabildiğinden maliyet düşmektedir. Aynı kapasiteli bakır iletkene göre; Mbps başına iletişim maliyeti ucuzdur.

3- Bilgi Çalınmasının Güçlüğü:
Optik fiber damardan bilgi çalabilmek için kabloyu kesip sisteme bağlamak gereklidir. Böyle bir yöntemde anında tespit edilir.

4- Elektromanyetik Etkiden Bozulmama: 
Bakır iletkenli ve diğer iletim sistemleri manyetik etkiden bozulurken optik iletimde bozulma yoktur. Yüksek gerilim iletkenlerinin yanından dahi fiber kablo çekilse fiber Optik kablo üzerinde enerjinin olumsuz bir etkisi olamaz ve iletişimde sorun yaşanmaz.

5- Karışma(Diyafoni)Olmaması: 
Optik iletimde sinyaller fiber damar dışına taşmaz. Fiber kablolar, yıldırımın, elektrik motorlarının, floresan ışığın vediğer elektriksel gürültü kaynaklarının neden olduğu statik karışmadan etkilenmezler, Oysa bu durum bakır kabloda crostallk adını verdiğimiz sinyal karışmasına neden olurken, fiber Optik kablolarda Kıvrımlardan dolayı sinyaller damar dışına taşarsa bile diğer damarlara girip onları etkilemez. Bu nedenle karışma yoktur. bunun bir nedeni de, fiber optiklerin elektrik iletmeme özelliğidir. Ayrıca, fiber kablolar enerji yaymazlar; dolayısıyla,diğer iletişim sistemleriyle girişime yol açmaları mümkün değildir. Bu özellik, fiber sistemleri askeri uygulamalara çok uygun hale getirir.

6- Elektriksel Yalıtım:
Optik fiberler elektriksel bakımdan yalıtkan maddelerden yapılmış olduğundan uçlar arasında tam bir elektriksel yalıtım sağlar. Ayrıca kırılma ve kopmalarda kıvılcım çıkarmamaktadır ,Bu özellik patlayıcı veya yanıcı parlayıcı maddelerin bulunduğu ortamlarda güvenle iletişim kurmak için fiber kabloyu ideal hale sokar aynı zamanda dar bantlı sistemler ve kapalı devre televizyon sistemleri içinde çok uygundur.

7- Değişik Çevre Koşullarına Uyum Sağlaması:
Isıya ve aşırı soğuk ortamlara dayanaklı fiber damarlar (+500’Cye kadar )üretilmiştir. Bu nedenle bakır iletkenli kabloların kullanılamadığı ortamlarda güvenlikle kullanılmaktadır.

8- Tesis Kolaylığı:
Optik fiber kablolar küçük çaplı (12 damarlı kablonun çapı 17mm) ve hafif oluşları nedeniyle tesisleri kolaydır. Örneğin bakır iletken (0,6mm2) 3kg/km fiber damar 0.05) olması ek0.05km 40,05 veya 230-50gr/km makara boylarının uzun (1.5 sayısını azaltmakta kablo kesiti küçük olduğundan aynı gözden birçok kablonun çekilmesi sağlanmaktadır. Kablo tesisinin kolaylılığına karşın ek ve bakım için kullanılan malzemeler oldukça pahalı olduğundan tesis ve ek yapımının uzman kişilerce özenle yapılması gerekir.

9- Yerel(Abone)Dağıtım Şebekesinde Kullanılması:
ISDN* uygulamalarının gündeme gelmesiyle birlikte fiber optik kablolar artık abonenin evine kadar tesis edilebilir hale gelmiştir. Bu amaca yönelik arazi tipi donatım ve kablo dağıtımının yaygın olarak kullanıldığı İsveç, Almanya, Fransa ve Amerika gibi ülkelerde Yerel İletişim Ağı Şebekeleri (LAN, Local Area Network) pilot uygulamalarına başlamış olup eve kadar fiber uygulamaları yapılamaktadır. 1984 yılından beri Japonya’da abone çevrimleri de kullanılmaktadır.